Polish (Poland)English (United Kingdom)
Nagrobki galanteria wazony krzyże Kamieniarstwo budowlane obsługa importu z chin
Kamienne - tablice, szyldy informacyjne, wizytowniki Tablice pamiątkowe grawerowane w granicie kontakt
liternictwo kontakt kontakt

 

 

Kupujemy nagrobek, pomnik.

 

Każdy z nas na jakimś etapie swojego życia będzie musiał stanąć przed bolesnym faktem utraty kogoś bliskiego. Nie sposób się na to przygotować. A jeszcze trudniej pogodzić się ze śmiercią bliskich. Wybór nagrobka jest skomplikowaną sprawą. Często również jest związany z silnymi emocjami.

To przecież ostatnia rzecz, która będzie nam przypominać o naszym zmarłym przez długie lata. Dlatego bardzo ważne jest dla klienta aby odpowiednio przygotował się do wizyty w zakładzie kamieniarskim. Dzięki temu współpraca będzie przebiegała bez problemów.

Spróbujmy prześledzić drogę jaką musimy przejść aby zakupić nagrobek.

1. Dokumenty.

Nagrobek może zamówić jedynie osoba która jest właścicielem (dysponentem) grobowca.

W przypadku dużych cmentarzy powinno się wypełnić pełnomocnictwo dla zakładu kamieniarskiego na wykonanie robót w naszym imieniu. O to czy kamieniarz będzie potrzebował takiego dokumentu do postawienia pomnika trzeba zapytać przy okazji naszej wizyty w kancelarii cmentarza. Najczęściej znajdziemy tam również odpowiednie druki.

2. Budżet.

Kiedy już załatwiliśmy wszelkie formalności związane z grobowcem czeka nas wybór naszego nagrobka. Podstawowym kryterium naszego wyboru zawsze będzie nasz budżet. Przedział cenowy jaki mamy do dyspozycji jest kolosalny co daje nam możliwość wyboru produktu w wielu możliwych półkach cenowych.

Najtańsze z jasnych granitów krajowych to wydatek rzędu 4000 - 5500 zł.

Na pomnik z importowanego granitu kolorowego (czerwone, niebieskie, zielone, brązowe, zółte, szare) trzeba przygotować od 7500 do nawet 18 000 zł.

Ponad 8000 zł zapłacimy za nagrobki z ciemnego granitu.

Istnieje również przedział cenowy dotyczący pomników wykonywanych wg. indywidualnego projektu. W tym jednak przypadku rozpiętość cen jest niemal nieograniczona a wpływa na nią wiele czynników. Trzeba się jednak liczyć z wydatkiem od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Podane ceny są bardzo orientacyjne i mogą się różnić w zależności od grubości płyt, wymiarów oraz stopnia skomplikowania elementów naszego pomnika.

3. Kamień.

To najtrudniejszy i najbardziej stresujący etap przy wyborze pomnika. Różnorodność kamienia na naszym rynku przyprawił o zawrót głowy już niejednego klienta. Dodatkowo dookoła własności różnych rodzai kamienia narosło tyle mitów, że trudno jest komukolwiek podejść do tej sprawy obiektywnie.

Pierwszym i najbardziej mylącym mitem jest, wykonywanie nagrobków z marmuru. W naszym klimacie praktycznie nie stosuje się marmuru jako budulca dla nagrobków. Dzieje się tak dlatego iż jest to skała wapienna o charakterze zasadowym przez co w kontakcie wodą i mrozem bardzo szybko ulega erozji. Po dziesięciu latach w naszym klimacie nagrobek będzie w opłakanym stanie.W naszym kraju pomniki najczęściej wykonuje się z granitu który bez względu na pochodzenie jest surowcem bardzo trwałym. Czasem też stosuje się piaskowiec który przy odpowiedniej (i niestety pracochłonnej) pielęgnacji będzie wdzięcznym materiałem do naszych celów.

Inny mit dotyczy kamienia pochodzącego z Chin. Wielu kamieniarzy posiada w ofercie nagrobki Chińskie które pomimo złej opinii niejednokrotnie przebijają jakościowo krajowe czy importowane kamienie. Jeśli nie stać nas na drogi nagrobek warto zapytać o ofertę chińskich nagrobków które być może zaskoczą nasze oko a na pewno ucieszą kieszeń.

Który kamień jest najmocniejszy? To jest pytanie które często zadajemy w zakładzie kamieniarskim. Większość dostępnych na rynku rodzajów granitu ma podobne właściwości.  Czasem zdarza się, że niektóre kamienie (zwłaszcza te najtwardsze) mogą pęknąć. Dzieje się tak w wyniku nagłej zmiany temperatur. Np. w upalne dni czarny nagrobek może osiągnąć temperaturę 80 stopni a w niektórych przypadkach nawet większą i nagle spada deszcz – tak powstaje pęknięcia w kamieniu .

Wielu klientów wymaga zapewnień, że jego zakup będzie wieczny. Tak też będzie, pod warunkiem, że grobowiec (fundament) na którym posadowimy nasz pomnik wytrzyma próbę czasu. W praktyce żaden kamieniarz nie jest w stanie dać słowa, że jego produkt będzie stał dłużej niż grobowiec na którym został posadowiony. Druga strona medalu to fakt iż niewiele znamy nekropolii które przetrwały nawet 500 lat. Prawdą jest natomiast, że teoretycznie każdy pomnik z granitu powinien wytrzymać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset lat. Oczywiście pod warunkiem stałej opieki i konserwacji.

Jak więc wybrać odpowiedni kamień. Najprostszą metodą jest zdanie się na własny gust i doświadczenie fachowców u których zamawiamy usługę.

4. Fason wykończenie.

Tutaj stajemy przed następnym dylematem. Czy nagrobek ma być prosty i skromny, a może powinien być efektowny i niepowtarzalny? Jaka ma być forma, jakie wykończenia? Najlepiej dopasować je do naszych indywidualnych preferencji często też stanu ducha. Można również zachować w nagrobku charakter lub ostatnią wolę osoby zmarłej. Fantazyjny, pełen ozdobników kamień nie będzie pasował do osoby która całe życie była skromna i pokorna.

Coraz częściej zakłady kamieniarskie dysponują gotowymi wzorami które mogą być pomocne w podjęciu decyzji. Dodatkowo jeśli zdecydujemy się na nagrobek z wystawy czas oczekiwania na montaż na cmentarzu będzie znacznie krótszy - nawet o kilka tygodni. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w dziale galeria.

Najlepszym sposobem na zaczerpnięcie inspiracji może być rodzinny spacer po cmentarzu. Musimy pamiętać, że nagrobek jest dość drogą inwestycją warto więc dokładnie określić swoje oczekiwania i potrzeby. Oczywiście można się całkowicie zdać na doświadczenie kamieniarza ale nie ma pewności czy jego gust będzie podobny do naszego. Warto zatem zabrać osoby które będą z razem nami podejmowały decyzje co do zakupu i spędzić godzinkę lub dwie oglądając nagrobki w ich naturalnym otoczeniu. Jeśli zdecydujemy się zabrać ze sobą aparat fotograficzny róbmy zdjęcia pomnikom czy ich poszczególnym elementom. Na pewno przydadzą się nam w późniejszym podjęciu decyzji oraz przy określeniu naszych oczekiwań podczas zamawiania nagrobka.

5. Tablica napisowa

Wielu fachowców traktuje ten element po macoszemu skupiając się na wyborze nagrobka a przecież to tablica jest najważniejszym składnikiem naszego pomnika. Po latach kiedy pamięć naszych dzieci nieco zblednie to ona przypomni im gdzie leży ukochana babcia czy wujek z którym chodziło się na ryby, powie kiedy zmarli, ile mieli lat, jak wyglądali. To na niej piszemy słowa ostatniego pożegnania, modlitwy. To napisówka jest głównym świadectwem pamięci i to jej zawdzięczamy to, że ta pamięć nie zanika.

Napisówki można podzielić na kilka rodzajów:

- pojedyncze -  wykonane z jednego kawałka materiału o różnych kształtach. Najczęściej stosuje się na nich krzyż piaskowany kuty lub metalowy. Bywa także, iż graweruje się na nich wizerunki Jezusa lub Matki Bożej;

- podwójne - wykonane z dwóch kawałków odpowiednio ukształtowanego kamienia. Prawa jest najczęściej szersza i wypisuje się na niej nazwiska zmarłych. Na lewej - wąskiej zwanej także słupkiem najczęściej umieszcza się krzyż lub wizerunek;

- pojedyncze z krzyżem - jak podwójna tyle że rolę lewej części (słupka) odgrywa krzyż z granitu;

- podwójne z krzyżem - jak podwójna tylko z krzyżem po środku. Pozwala to na wykorzystanie obydwu tablic na napisy (wtedy gdy musimy upamiętnić większą ilość zmarłych);

- skałki - napisówka (lub napisówki) obijane na surowo. Jedna lub dwie płaszczyzny wypolerowane a boczki specjalnie obite dla uzyskania charakteru naturalnego, niepoddanego obróbce kamienia;

- płaskorzeźby i rzeźby - kosztowne ale niezwykle efektowne napisówki wykonywane ręcznie przez najlepszych artystów;

- nietypowe - czasem jest to polny kamień z podwórka babci, czasem napisy na nakrywie (bez tablicy).

6. Napisy

Każdy z nas chce aby pamięć o naszych bliskich przetrwała jak najdłużej. Na nic nam się zda najtwardszy czy najdroższy kamień jeśli wraz ze źle wykonanym napisem zatrze się ślad po przodkach.

Obecnie istnieje wiele możliwości wykonania napisów. Wszystkie gwarantują długotrwały efekt pod warunkiem prawidłowego wykonania. Ich cena głównie zależy od nakładu pracy i ilości zastosowanych materiałów. Każdy ze sposobów ma swoje wady i zalety.

Wymienimy najważniejsze:

- litery kute - najstarsza znana metoda umieszczania napisów sięgająca wielu tysięcy lat wstecz. Litery kute ręcznie przez dobrego fachowca zapewnią najtrwalszy z wszystkich efekt a poza tym ich klasyczny stożkowy kształt nadaje dostojnego, antycznego charakteru naszemu nagrobkowi. Najlepsi liternicy są w stanie wykuć praktycznie każdy wzór liter. Niestety ich cena jest dosyć wysoka i waha się w granicach od kilku do nawet kilkudziesięciu zł za jedną literę pokrytą 24 karatowymi płatkami złota. Trzeba też uzbroić się w cierpliwość, gdyż żmudne wykucie kilkudziesięciu liter może zająć nawet kilka dni;

- litery piaskowane - tańsza wersja liter kutych. Wykonywane maszynowo. Charakteryzują się płaskim dnem – oraz malowaną powierzchnią . Jeśli są piaskowane na odpowiednią głębokość,  trwałością dorównają literze kutej lecz posiadają mniejszą czytelność. Liczba wzorów jest ogromna jednak warto zachować powściągliwość przy wyborze czcionki pamiętając, że napisy będziemy umieszczali na nagrobku. Ceny wahają się w granicach kilku złotych za literę ale prosty napis najczęściej jest wkalkulowany w cenę nagrobka;

- litery metalowe - mosiężne lub ze stali nierdzewnej. Mocowane na tablicy za pomocą kleju. Aby litera lepiej się trzymała w odpowiednich miejscach wierci się malutkie otworki pasujące do bolców w każdej literce. Najczęściej jest po 2 otwory na literę. Niestety pomimo znacznej trwałości tego rodzaju liter są one bardzo podatne na ataki złodziei. Cieszą się one sporym zainteresowaniem wśród klientów zamawiających nagrobki z segmentu drogiego i ekskluzywnego. Nie odstrasza ich nawet fakt, że za najtańsze litery trzeba zapłacić kilkanaście zł za sztukę a ceny najdroższych sięgają nawet kilkudziesięciu zł za sztukę.

6. Fotografie, wizerunki, portrety.

Istnieje kilka sposobów umieszczenia portretu naszego zmarłego na nagrobku.

Najpopularniejszą metodą jest oczywiście fotografia na porcelanie. Kiedyś była owalna i wyłącznie w kolorze przybrudzonej sepii. Dziś do wyboru jest dziesiątki wzorów i rozmiarów płytek porcelanowych doskonałej jakości. Zdjęcie na porcelanie może być czarno-białe, kolorowe lub w sepii. Jest to dosyć estetyczne rozwiązanie.

Drugą metoda może zrobienie portretu bezpośrednio w kamieniu.

I tutaj zaczynają się schody. Nie każdy artysta wykonujący grawerowane portrety jest na tyle utalentowany aby zrobić to dobrze. Potrzeba naprawdę wielkiego kunsztu aby wiernie odtworzyć podobieństwo. Czy kamieniarz który stawia nasz pomnik korzysta z usług takiego artysty? Tego nie wiemy. Warto więc zapytać wykonawce o demonstrację. Powinien nam przedstawić do obejrzenia jakiś portret wykonany w kamieniu i koniecznie umożliwić porównanie z oryginalną fotografią (chyba, że mamy do czynienia z portretem osoby co do której wyglądu nie mamy żadnych wątpliwości).

Zapamiętajmy. To, że portret jest ładnie wykonany nie zawsze oznacza, że będzie wiernie oddawał podobieństwo. Portrety wykonywane ręcznie są dość drogie co jest całkowicie uzasadnione. Wykonanie takiego dzieła zajmuje od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin pracy w ciągłym skupieniu.Nasza firma wykonuje fotografie porcelanowe jak i grawerowane . Prowadzimy też usługi liternicze. Zapraszamy do współpracy .

Warto zapamiętać aby z pośród wszystkich pozostałych fotografii zmarłego wybrać taką która najbardziej przypomina nam osobę którą chcemy zapamiętać. W przypadku porcelany i grawerowania maszynowego warto aby zdjęcie było dobrej jakości.

Artyści, czy graficy potrafią czynić cuda ale nie znali i nie widzieli osoby którą mają uwiecznić więc nie wymagajmy od nich aby na siłę odmładzali, czy zmieniali wygląd osoby ze zdjęcia. O ile zmiana ubrania lub tła nie nastręcza trudności to ingerencja w wygląd twarzy prawie zawsze kończy się niepowodzeniem. Starajmy się wybrać takie zdjęcie, na którym zmarły wygląda tak jak chcemy go zapamiętać. Unikniemy wtedy rozczarowań i przykrych nieporozumień. Należy pamiętać, że najlepsze efekty dają fotografie zrobione w profesjonalnych studiach (legitymacyjne, dowodowe itp.)

Zainteresowanych zakupem nagrobka zapraszamy do kontaktu telefoniczny 508 575 620 .Posiadamy ogromny wybór wzorów i kamieni a miła i fachowa obsługa pomoże dobrać nagrobek do preferencji każdego klienta.

 


Oferujemy nagrobki i pomniki ( Warszawa, Mazowieckie) w ogromnym wyborze:

wzorów, wykończeń, kolorów, rozmiarów.

 

Na oferowane przez nas nagrobki udzielamy pisemnej gwarancji!

 


Obsługujemy cmentarze w Warszawie a także w obrębie województwa Mazowieckiego:

  • Cmentarz Bródnowski
  • Cmentarz Północny
  • Cmentarz Wólka i inne

     

 

W naszej ofercie znajdą Państwo również elementy galanterii nagrobnej takie jak:

 

Wizerunki kute w granicie:

- osób, lub dowolnego motywu - surowe oraz kolorowane.

 

Litery:

- kute – surowe, złocone, srebrzone, kryte platyną na powierzchni granitowej, marmurowej, dowolnej kamiennej.

- mosiężne

- ze stali nierdzewnej

 

Tablice napisowe granitowe, kompozytowe w dowolnym rozmiarze oraz formie.


Renowację napisów nagrobnych, poprzez uzupełnienie koloru, podkuwanie.

 

 

 

 

 

Wykonujemy kute portrety, wizerunki:

- Jezusa, Matki Boskiej, aniołów, postaci świętych,

- krzyży, motywów roślinnych

- projekty zaproponowane przez klienta.

 

 


Ornamenty:

- krzyży, motywów roślinnych

- ornamenty nakładane z brązu, mosiądzu,

- ornamenty nakładane ze stali nierdzewnej

- grawerowanie na kamieniu motywów: Jezusa, Matki Boskiej, aniołów, postaci świętych,

 

 

 

 

Pełna gama ornamentów tak znakomitych światowych producentów jak:Antaby

- mosiężne oraz ze stali nierdzewnej

 

Inne

- Krzyże, Pasyjki, Róże, Anioły, Lampiony, Figurki, Ramki oraz wiele więcej.

 

 

Ponadto wykonujemy:

 

- renowacje nagrobków na bezpyłowych maszynach

- prostowanie zapadniętych pomników

- klamrowanie, przykrywanie nagrobków otwartych z rabatkami - płytami granitowymi

- płaskorzeźby oraz rzeźby na nagrobkach, wolno stojące z katalogu oraz na zlecenie

- figury marmurowe w: granicie, piaskowcu, marmurze

 

 

 

Świadczymy usługi z zakresu:

 

- rozbiórki starych nagrobków

- przebudowy pieczar - murowania oraz pogłębiania mogił

- utwardzanie nawierzchni wokół nagrobka oraz jej aranżacji:

kostką Bauma, kostką granitową jasną lub ciemną w różnych rozmiarach

płytami granitowymi płomieniowanymi oraz nacinanymi w kostkę ławkami składanymi,

granitowymi, oraz według projektu klienta

- renowacji pomników lastrykowych

- wymiany tablic napisowych w starych nagrobkach na tablice granitowe

- wszelkie prace zlecone według projektu klienta

 

Oferujemy następujące wyroby:

 

- ornamenty

- stopnie i podstopnie

- parapety

- płyty elewacyjne, okładziny ścienne 2cm i 3cm grubości

- blaty granitowe, blaty marmurowe, blaty kamienne

- blaty sklepowe, blaty barowe, blaty łazienkowe, blaty kuchenne

- płytki chodnikowe, posadzki kamienne

- krawężniki, kostkę granitową,

- kolumny

- tralki

- rzeźby

- tablice napisowe, tablice informacyjne, tablice okolicznościowe, tablice pamiątkowe

- figury

- płaskorzeźby

- rzeźby sakralne ( ołtarze)

- nagrobki, pomniki cmentarz BRÓDNOWSKI

- nagrobki, pomniki cmentarz WÓLKA ( PÓŁNOCNY )

- nagrobki, pomniki Warszawa

- nagrobki, pomniki Mazowsze

- Liternictwo, kucie, wykuwanie, piaskowanie, grawerowanie cmentarz BRÓDNOWSKI

- Liternictwo, kucie, wykuwanie, piaskowanie, grawerowanie cmentarz Wólka ( PÓŁNOCNY ) 

 

Oferujemy również:

 

- wyrób elementów budowlanych według projektu

- oferta skierowana do firm deweloperskich, budowlano-usługowych.

- ekskluzywne szyldy firmowe z granitu, marmuru

- tablice informacyjne - okolicznościowe grawerowane Warszawa

- tablice pamiątkowe Warszawa

- tablice granitowe, marmurowe, z napisem pamiątkowym, wizerunkiem, grafiką, logiem w Warszawie.

 

 

OBSŁUGUJEMY:

Cmentarz przy Kościele Garnizonowym WP w Warszawie, Cmentarz przykościelny parafii rzymskokatolickiej Matki Bożego Miłosierdzia - Ostrobramska Adres ul.Gen. Sylwestra Kaliskiego w Warszawie, Cmentarz Parafialny w Tarchominie oraz Cmentarz Kościoła Polsko-Katolickiego w RP adres ul. Mehoffera w Warszawie, Przedwojenny cmentarz ewangelicko-augsburski na Białołęce Adres ul. Kamykowa, róg Juranda ze Spychowa w Warszawie, Cmentarz zabytkowy w Augustówku ul.Ruskowy bród, róg Mańkowska w Warszawie, Cmentarz przykościelny p. Św. Michała Archanioła przy ul. Głębockiej 119 w Warszawie, Cmentarz osadników Niemieckich przy ul. Kępy Tarchomińskiej 1 w Warszawie, Cmentarz Komunalny Północny (Wólka Węglowa) przy ul. Kazimierza Wóycickiego 34 w Warszawie, Cmentarz Rzymskokatolicki w Wawrzyszewie przy ul. Wólczyńskiej 64 w Warszawie, Włoski Cmentarz Wojskowy w Polsce przy ul. Marymonckiej 40

w Warszawie, Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury 10 w Warszawie, Stary Cmentarz p. św. Katarzyny na Służewiu przy ul. Renety 17 w Warszawie, Nowy Cmentarz p. św. Katarzyny na Służewiu przy ul. Wałbrzyskiej w Warszawie, Cmentarz Czerniakowski (Sadyba) przy ul Powsińskiej 44/46; zarząd przy ul. Czerniakowskiej 2/4 w Warszawie, Cmentarz Kamionkowski przy ul. Grochowskiej 365 w Warszawie, Cmentarz choleryczny w Warszawie, Cmentarz Parafialny w Rembertowie przy ul. Grzybowej 1 w Warszawie, Cmentarz Symboliczny na Stokach Cytadeli przy ul. Wybrzeże Gdańskie w Warszawie,

Cmentarz Bródzieński przy ul. Św. Wincentego 83 w Warszawie, Żydowski Cmentarz na Targówku przy ul. Św. Wincentego 83 Warszawie, Cmentarz Parafialny w Ursusie przy ul. Ryżowej 29 w Warszawie, Cmentarz Parafialny w Gołąbkach przy ul. Bony Rakuszanki w Warszawie, Cmentarz Parafii Św. Piotra i Pawła w Pyrach przy ul. Farbiańskiej w Warszawie, Cmentarz Parafialny w Grabowie przy ul. Poloneza w Warszawie, Cmentarz Parafialny w Radości ul. Izbicka w Warszawie, Przedwojenny Cmentarz Żydowski w Radości,Przedwojenny Cmentarz Żydowski w Aleksandrowie, Cmentarz Rzymskokatolicki w Wawrze, przy ul. Korkowej (dawniej Klasztorna)

Cmentarz Parafialny w Falenicy przy ul. Ks.Szulczyka i Złotej Jesieni, Cmentarz ewangelicko-augsburski w Aleksandrowie przy ul. Ks. Szulczyka,

Cmentarz Ofiar Wojny w Wawrze w Warszawie,

Cmentarz-Pomnik w Wawrze przy ul. 27 Grudnia w Warszawie,

Cmentarz Parafialny w Zerzniu przy ul. Cylichowskiej

Cmentarz w Starej Miłosnej przy ul. Hipotecznej

Cmentarz w Wesołej,Cmentarz Wilanowski przy ul. Wiertniczej (róg Wilanowskiej) w Warszawie, Cmentarz Parafialny w Powsinie przy ul. Ptysiowej 3, Cmentarz Wojenny w Powsinie przy ul. Przyczółkowej, Cmentarz Ewangelicko - Augsburski (Luterański) przy ul. Sytej w Warszawie, Cmentarz Parafialny we Włochach przy ul. Fasolowej 13/15 w Warszawie, Cmentarz parafialny na Okęciu przy ul. Leonidasa w Warszawie, Cmentarz Powązkowski przy ul. Powązkowskiej 1 w Warszawie,Cmentarz Żydowski (nowy) przy ul. Okopowej 49/51 w Warszawie, Cmentarz Ewangelicko - Augsburski (luterański) przy ul. Młynarskiej 54/56 w Warszawie, Cmentarz Ewangelicko - Reformowany (kalwiński) przy ul. Żytniej 42/44 w Warszawie, Muzułmański Cmentarz Kaukaski Przy ul. Młynarskiej 60 w Warszawie, Muzułmański Cmentarz Tatarski przy ul. Tatarskiej 8 w Warszawie ,Cmentarz Prawosławny na Woli przy ul. Wolskiej 138/140 w Warszawie, Cm. przy Kościele Św. Męczenników Wawrzyńca i Stanisława, przy ul. Wolskiej 140 w Warszawie , Cmentarz Wolski przy ul. Wolskiej 180/182 w Warszawie, Cmentarz Powstańców Warszawy; ul. Wolska174 w Warszawie, Cmentarz p. Starokatolickiej Mariawitów przy ul. Wolskiej 186 w Warszawie, Cmentarz Karaimski przy ul. Redutowej 34 w Warszawie, Cmentarz Powązki Wojskowe przy ul. Powązkowskiej 43/45 w Warszawie